Gry komputerowe

Wpływ komputera na rozwój dzieci

Wpływ komputera na rozwój dzieci

O wpływie telewizji, filmów video oraz gier komputerowych na rozwój dzieci mówi się wiele, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Podkreśla się takie zalety, jak wpływ na zasób wiedzy dziecka, znajomość pojęć, rozwój emocji i wyobraźni, a nawet rozwijanie zainteresowań. Telewizja niewątpliwie oddziałuje na Szafki gazowe cena emocje, wyobraźnię i myślenie, tylko nie zawsze we właściwy sposób.

Dzieci, zwłaszcza małe, są nieprzystosowane do odbioru pewnych oddziaływań. Nie odróżniają prawdy od fikcji, przyjmując treść filmu i gier komputerowych za rzeczywistość. Czasami budzą się w nocy z płaczem lub krzykiem. Nawet bajki zawierają dzisiaj zbyt wiele elementów grozy - postaci, stworów, kierujących się bezwzględną siłą, przemocą i brutalnością.

Są programy, które rzeczywiście przyczyniają się do pobudzenia wrażliwości i poszerzenia wiedzy, ale są też programy bardzo szkodliwe.

Szczególne zagrożenie dla psychiki dzieci występuje wtedy, gdy oglądają one filmy czy grają w gry komputerowe obfitujące w brutalne sceny przemocy i horroru. Dzieci chłoną sceny - a im wcześniej to się dzieje, tym głębiej zapadają one w psychikę jako należące do pierwszych przeżyć. W wyniku tego, dzieci stają się agresywne - biją się, gryzą, kopią - uczą się przemocy. Nieświadomie naśladują to, co widziało w telewizji czy też Internecie.

- autor artykułu

Share this post